Yatılı ve gündüzlü yaklaşık 300 öğrenci velisinden oluşan Veli İnisiyatifi, KALİD ve KALEV’in birlikte ortaya koyup sürecini başlattığı, projelendirdiği ve yönettiği, Kadıköy Belediyesi’nin işin yürütülmesini üstlendiği bu model MEB bünyesinde ilk defa gerçekleştirilmesi açısından diğer camia ve STK’lar arasında örnek teşkil edebilecek öncü bir proje. Veliler, öğrenciler ve mezunlar ortak bir amaç doğrultusunda birlikte hareket ederek camiaya yakışan adımları attılar ve genç martılara kanat gerdiler.

22/09/2017 tarihli son bilgilendirmemizden bu yana gelişmeler;
  • 2 ay süren bağış kampanyamızda 800’ü aşkın mezunumuz yaklaşık 437.750.- TL bağış yaptı. Velilerimiz ile birlikte toplam bağış miktarı 1 Milyon TL’yi aştı. Toplanan bağış miktarı ve aktarımlar ile ilgili olarak mezunlarımıza çok sık aralıklarla bilgilendirme yapıldı.
  • İkişer katlı üç binadan oluşan ve toplam 3800m2 net kullanım alanına sahip olan prefabrik pansiyon kompleksi inşaatı 19 Ağustos 2017 tarihinde başladı. Bu tarihten sonra, gerek web sitelerimizde gerekse sosyal medya paylaşımlarımızla inşaatın gelişimini günlük olarak sizlerle görsel olarak paylaşıyoruz. Yatakhane binalarının (2 blok) ve kulüp odalarının da bulunduğu yemekhane bloğunun Kasım ayı ortalarında eksiksiz olarak faaliyete geçmesi öngörülüyor.
  • Okulların açılışından itibaren yatılılarımızın barınması ile ilgili olarak:
    Moda’daki İstanbul Kadıköy Lisesi’nde atıl ve bakımsız durumda olan bir bina Kadıköy Belediyesi tarafından çok hızlı bir bakım ve tadilattan geçirilerek ve gerekli tüm altyapı ve donanım sağlanarak kız ve erkek pansiyonu olarak kullanıma hazır hale getirildi. 120 yi aşkın yatılı öğrencimiz prefabrik pansiyonumuz tamamlanana dek burada kalıyorlar. Kahvaltı ve akşam yemeklerini de burada yiyorlar. Bu imkânın sağlanmasındaki olağanüstü hızı ve maddi destekleri ile kısa sürede bu binayı hazır hale getiren Kadıköy Belediyemize, Veli İnisiyatifi Yürütme Kurulu’na ve bu binayı gündeme getirip idari aşamalardaki destekleri için Okul Müdürümüz Sn. Selman KÜÇÜK’e tüm Camiamız ve kurumlarımız adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Diğer yatılılarımız ailelerinin/akrabalarının yanında, KAL’daki sınıf arkadaşlarının yanında, misafirhane ve özel yurtlarda kalıyorlar.

  • Yatılı öğrencilerimizin öğlen yemekleri konusunda da 18 Eylül günü okulların açılmasından itibaren, prefabrik yemekhane inşaatımız tamamlanana dek geçecek süre zarfında yatılı kardeşlerimizin öğlen yemekleri konusu da Kadıköy Belediyesi’nin hassasiyeti ve katkıları ile çözüldü. Kadıköy Belediyesi ana binanın arkasındaki alana 280 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği üzeri tente ile kapalı bir ünite oluşturdu. Dışarıdan pişmiş olarak gelecek yemeklerin sıcak olarak dağıtımı için de gerekli altyapı ve işleyişi sağladı. Sürecin her aşamasında yanımızda olan, çözüm üreten ve katkı sağlayan Kadıköy Belediyemiz, bu ünitelerin kuruluşu ve yemek maliyetlerini de üstlendi. Bu katkısı ve desteği için de Belediyemize şükranlarımızı sunuyoruz.

Okulumuzu bu yıl kazanan Hazırlık Sınıfı öğrencilerinin duruma da, Prefabrik Pansiyon Kompleksinin hizmete girmesi ile Milli Eğitim tarafından değerlendirilecek. Temaslarımız esnasında Valilik ve MEB yetkililerinin konuya sıcak ve yapıcı yaklaşımları olduğunu da memnuniyetle gördük.

Çok hızlı karar alma ve uygulama gerektiren ve her aşamada bürokrasinin ikna edilmesi ve onayı gereken bu süreç tam anlamıyla bir başarı öyküsü olarak sürüyor ve sona yaklaştık. Bu başarıda gündüzlü ve yatılı velilerimizden oluşan Veli İnisiyatifi’nin ve özellikle de bu inisiyatifin yürütme kurulunun olağanüstü fedakârlık ve gayretlerinin rolü çok büyük. Camiamız adına bu velilerimize tek tek teşekkür ediyoruz. Okulumuza çok önemli katkılar sağladılar.

Açılışta sizleri bilgilendiriyor ve davet ediyor olacağız…