1. Pansiyon binamızda yapılan ölçümler ve alınan karot örneklerinin tahlili sonucunda, 1968 yılında yapılan binamızın deprem riski taşıdığı ve yıkılıp yeniden yapılma suretiyle yenilenmesi gerektiğine MEB karar vermiştir

2. Yapılan analize bağlı olarak, öğrenci kardeşlerimizin artık mevcut pansiyon binasında tek bir gün dahi kalıyor olmaları güvenlikleri açısından mümkün değildir.

3. MEB bu tür durumda olan yüzlerce okulda olduğu gibi, mevcut yatılı öğrencilerimize kalacak yer tahsis etmek için planlama yapmaya başlamıştır.

4. Yatılı öğrencilerimizin sayı çokluğundan dolayı, kardeşlerimizin 2 yıl boyunca 6-7 farklı devlet yurdu binasına dağılması söz konusu olmuştur.

5. Yatılı öğrenci kardeşlerimiz ve velilerimiz hem güvenlik hem de Camia kültürü açısından, öğrencilerimizin bu kadar uzun süre yuvamızdan ayrı kalmasını istememiştir.

6. Çekinceler MEB’e iletilmiş ve yoğun görüşme trafiği neticesinde –kaynağın MEB bütçesi haricinde bulunabilmesi durumunda- okulumuzda prefabrik bir yatakhane tesisi kurulmasına izin verilmiştir.

7. Yürütülen ek temas ve çabalarla Kadıköy Belediyesi de elini taşın altına koymuş ve okul başlangıcına projenin yetişebilmesi için “yüklenici” sıfatını üstlenmiştir.

8. Zira Kurumlarımızın ve velilerimizin bu çaptaki bir projeyi bu kadar sınırlı zamanda projelendirme, ihale ve alım yapma, altyapı hazırlığını tamamlama ve tesisi hayata geçirme imkanı yoktur.

9. Kadıköy Belediyesi ile MEB arasında imzalanan protokol sayesinde, Velilerimiz ve KALİD&KALEV tamamen kaynak yaratmaya odaklanabilecekler, ayrıca protokol çerçevesinde kurulan komisyonun üyeleri olarak projeyi kardeşlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirebileceklerdir.

10. Veli ve mezunlardan oluşan camianın ortaya koyup sürecini yönettiği, yerel yönetimin yürütümünü üstlendiği bu model MEB bünyesinde ilk defa gerçekleştirilmesi açısından diğer camia ve STKlar arasında örnek teşkil edebilecek öncü bir projedir. Veliler, öğrenciler ve mezunlar ortak bir amaç doğrultusunda birlikte hareket ederek camiaya yakışan adımları atmışlar ve genç martılara kanat germişlerdir.