Kadıköy Anadolu Lisesi Pansiyon Binasının yenilenmesi sürecinde tüm yatılı öğrencilerimizin ve okulumuzu bu sene kazanan yatılı kardeşlerimizin, okul sınırları içerisinde kalabilmeleri için gerekli izinler alınmıştır. Bu amaçla veli ve mezun bağışları ile toplam 300 kişilik, prefabrik yapılardan oluşan geçici bir çözüm hayata geçirilecektir. Toplam 18 ila 22 ay arasında sürmesi beklenen pansiyon binası inşaatı sürecinde yatılı öğrencilerimiz, her türlü güvenlik ve konfor donanımına sahip, en fazla 6 kişilik odalarda, etüd odaları, yemekhane, çamaşır ve ütü odaları olan bu prefabrik yapıda kalacaklardır. Bunlara ek olarak öğrenci kulüpleri de bu prefabrik yapıda yer alacaktır.

Bu çözüm Veliler – OAB – KALİD ve KALEV’in ortak projesidir ve bunların girişimleri ile hayata geçirilmiştir. Bunun için uzun ve çok boyutlu bürokratik süreçler aşılmıştır. Kadıköy Belediyesi projenin ihale süreçlerinde ve altyapı – çevre düzenlemelerinde destek sağlayacaktır. Kararı alan ya da maliyeti karşılayan kurum Kadıköy Belediyesi değildir.

Velilerin ve KALİD / KALEV’in topladığı bağışlar Kadıköy Belediyesi’nin bu amaçla açtığı şartlı bağış hesabına aktarılacak, tüm ihale ve satın alma süreçleri bu hesap üzerinden gerçekleştirilecektir. İşleyiş ve denetleme Kadıköy Belediyesi, Veliler, KALİD ve KALEV tarafından oluşturulacak ortak komisyon tarafından gerçekleştirilecektir.

Projenin tüm unsurlarıyla ve eksiksiz olarak hayata geçirilmesi velilerin ve mezunların projeye sahip çıkması, destek vermesi ve bağış yapmasına bağlıdır. Toplanan bağış ölçüsünde donanım ve ek imkanlar çoğalacaktır.

Olay ve açıklamaları tam incelemeden, önyargılarla ve gösterilen çabayı ve harcanan mesaiyi dikkate almadan, Kadıköy Anadolu Lisesi’nin bir devlet okulu olduğu gerçeğini görmezden gelerek yapılan yorumların ve yaklaşımların ise sürece zarar verdiğini, kamuoyunda yanlış anlamalara neden olduğunu, velilerimizin ve öğrencilerimizin moralini bozduğunu ve hiçbir yapıcı katkı sağlamadığını da önemle vurgulamak isteriz. Köklü ve güçlü bir camianın sivil toplum kuruluşları olarak ilgili tüm kişi ve kurumlar ve paydaşlarla birlikte sürecin sağlıklı, hızlı bir şekilde ve hassasiyetlerimiz doğrultusunda çözülmesi yönünde gereken tüm adımları atmakta olduğumuzu tekrar belirtiriz.

Pansiyon projesi bağış kampanyası hesap bilgileri:

Bağış yaparken açıklama kısmına “pansiyon bağışı” yazılmasını önemle rica ederiz.

Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı
Garanti Bankası Kadıköy Şubesi
IBAN TR41 0006 2000 0880 0006 2933 88

 

Konuyla ilgili paylaştığımız diğer duyurular;

Sık Sorulan Sorular

1. Bağışlarımız şartlı bağış mı olacak? Proje gerçekleşmez ise bağışlarımız ne olacak?

Bağışlar, şartlı bağış olarak alınacaktır ve genç martılarımızın geçici konaklama çözümü olarak yapılacak prefabrik yapının oluşturulması ve eksiklerinin giderilmesi için kullanılacaktır. Projenin hayata geçmemesi gibi bir durumun ortaya çıkması halinde bağışlar, bağış sahiplerine iade edilecektir.

2. Kredi kartı ile bağış yapabiliyor muyuz?

“Mail order” ile kredi kartı üzerinden tek çekim bağış yapılabilir. (mail order formu)

3. Ayni bağış yapabiliyor muyuz?

Acil olarak genç martıların barınma ihtiyacını karşılamamız gerekmektedir ve bunun için maddi destek toplamamız gerekiyor. Bir pansiyon için gereken tüm standart tefrişat Milli Eğitim tarafından karşılanacaktır; ancak barınma alanı yapılandırıldıktan sonra ortam koşulları değerlendirilerek, martıların camiamıza yakışır koşullarda yaşamasını sağlamak için ayni destek sağlanma ihtimali söz konusudur.

4. Bağış kampanyasının herhangi bir alt limiti bulunuyor mu?

Bağış kampanyamızda herhangi bir alt limit bulunmamakla birlikte mümkün olan en yüksek miktarı kardeşlerimiz için toplamayı hedefliyoruz.

5. Kampanya süreli bir kampanya mıdır?

Projenin eğitim yılı başına yetişmesi hedeflendiği için bağış kampanyamızın kısa süre zarfında tamamlanması hedeflenmektedir. Bu gereklilik doğrultusunda kampanya 8 Eylül 2017 Cuma günü 17:00’da sona erecektir.

6. Bağışlarımız sonucunda ortaya çıkacak olan prefabrik yapı ile ilgili detaylı bilgi alabilir miyiz?

Yapılacak prefabrik yapı 150 kişilik kız 150 kişilik erkek kapasiteli yatakhane, yemekhane, etüd odaları, tuvalet, banyo ve ortak alanlarının yanı sıra tüm alt yapı ve çevre düzenlemesi ihtiyaçlarını içerecektir. Link üzerinden veya dernek/vakıf bilgi adreslerine mail atarak proje detayları hakkında bilgi alabilirsiniz.

7. Pansiyon binası tamamlandıktan sonra oluşturulan yapı ne olacak?

Bu bağış kampanyasıyla MEB’e hibe edilen prefabrik yapılar kullanım amacı tamamlandıktan sonra okulumuzdan alınarak, MEB’in farklı noktalardaki benzer ihtiyaçları için değerlendirilecektir.

8. Neden prefabrik yapı tercih ediliyor?

İlgili süreçlerde (bkz. Pansiyon Binamız ile İlgili Güncel Durum) binamızın yeniden inşa edilmesi kararlaştırıldıktan sonra MEB yatılı kardeşlerimizin barınma ihtiyaçları için alternatifler üzerine çalışmış ancak yatılı öğrenci sayımızın yüksekliğinden dolayı bir arada kalmalarına yönelik bir çözüm oluşturulamamıştır. Bu yüzden kardeşlerimizin en az beş altı farklı devlet yurdunda barınması gündeme gelmiştir. Öğrenci kardeşlerimiz ve velilerimizin bir arada ve okul sınırları içinde barınma tercihleri nedeniyle MEB’e bu yönde talepte bulunulmuş ve talep uygun görülmüştür. Böylece yatılı kardeşlerimiz okulumuzdan ayrılmadan bir arada kalabilecek ve yeni gelen yatılı kardeşlerimizle geleneğimiz kesintiye uğramaksızın devam edecektir.

9. Prefabrik yapı neden MEB kaynaklarıyla yapılmıyor?

Yukarıda belirtildiği üzere taleplerimiz MEB planlamalarıyla örtüşmediğinden finansmanı paydaşlarca karşılanmak şartıyla okul sınırları içerisinde bir prefabrik yapı oluşturulmasına izin verilmiştir.

Mail Order Formu

Lütfen alttaki linkten mail order formunun çıktısını alarak doldurup bize gönderebilirsiniz.

 

MAIL ORDER FORMU

Planlar

Planların daha büyük hallerini aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

Kızlar Yatakhanesi

Erkekler Yatakhanesi

Sosyal Tesis ve Yemekhane