Erkekler Yatakhanesi
Kızlar Yatakhanesi
Sosyal Tesis ve Yemekhane

Yatılı Martılarımıza kanat geriyoruz. Martılar yuvalarında kalacak.
Aramıza bu yıl katılacak Martılarla yatılı geleneği devam edecek…

Bildiğiniz üzere, 1968 yılında yapılmış olan pansiyon binamız, deprem riski, fiziki yetersizlikler, altyapı eksikleri gibi nedenlerle hazırlanan teknik rapor ve MEB kararı ile yenilenecek. Her anlamda modern bir altyapıya ve güvenliğe sahip olacak şekilde bir inşaat kalitesiyle, ihtiyaçlara cevap verecek şekilde “yeniden ve aynı yerde” yapılacak olan Pansiyon binamızın inşaatına kısa süre içerisinde başlanması ve kısa süre içerisinde tamamlanması hedeflendi; MEB ve proje ekibince, tüm bu sürecin yaklaşık 1,5 yıl süreceği öngörülüyor.

Pansiyon binasının yıkım ve yeniden yapımının finansmanı İstanbul Proje Koordinasyon Biriminin (İPKB) projesi çerçevesinde Dünya Bankası’nca sağlanacak. Bu bağlamda ihale, proje ve inşaat süreçlerini MEB denetim ve koordinasyonunda İPKB yürütecek.

Pansiyon binamız standart bir “tip pansiyon” olmayacak. Binanın orjinal projelerini de ilgili makamlarla paylaştık. Anıt nitelikli ağaç rölöveleri ve binanın tarihi özellikleri de dahil olmak üzere en ince detaylara kadar pansiyon binamızın tarihsel bütünlüğünü ve anılarımızdaki yerini koruması yönünde hassasiyetlerimiz ve ihtiyaçlar süreç boyunca göz önüne alınacak.

Yenilenme sürecinde en önemli konu; mevcut ve bu sene okulumuzu şehir dışından kazanacak yatılı kardeşlerimizin gruplar olarak muhtelif diğer okulların pansiyonlarına dağıtılmalarının oluşturacağı başta güvenlik olmak üzere sakınca ve kaygılar.

Bu nedenle kardeşlerimizin okulumuz içerisinde barınacakları modern prefabrik yapıların (yatakhane, yemekhane, etüd alanları ve diğer ortak sosyal alanlar), altyapı çalışmalarının ve tüm ihtiyaçlarının camiamıza yakışır şekilde sağlanması yani Martıların yuvada kalmaları için bu geçici yaşam alanının biz mezunların ve velilerin bağışları ile yapılması teklifimiz Milli Eğitim tarafından kabul edildi. Kadıköy Belediyesi de bu süreçte sorumluluk üstlenecek ve çalışmalara destek olacak.

Proje maliyeti tüm detaylar dahil olmak üzere 2 milyon TL olarak öngörülüyor. Yatılı ve gündüzlü öğrencilerimizin velilerinden oluşan 250 kişilik bir grup kısa zamanda 600 bin TL bağış miktarına ulaşmış durumda.

Biz mezunlar da yatılı genç martılara sahip çıkıyor ve onları yuvalarından ayırmamak için KALİD ve KALEV olarak bir bağış kampanyası başlatıyoruz.

Genç martılarımızın pansiyon yapım sürecinde yuvalarında kalmaları için onlara kanat geriyoruz!

Şimdi yatılı kardeşlerimizin yanında olma zamanı… Kardeşlerimiz desteğimizi bekliyor!

Pansiyon projesi bağış kampanyası hesap bilgileri:

Bağış yaparken açıklama kısmına “pansiyon bağışı” yazılmasını önemle rica ederiz.

Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı
Garanti Bankası Kadıköy Şubesi
IBAN TR41 0006 2000 0880 0006 2933 88

Sık Sorulan Sorular

1. Bağışlarımız şartlı bağış mı olacak? Proje gerçekleşmez ise bağışlarımız ne olacak?

Bağışlar, şartlı bağış olarak alınacaktır ve genç martılarımızın geçici konaklama çözümü olarak yapılacak prefabrik yapının oluşturulması ve eksiklerinin giderilmesi için kullanılacaktır. Projenin hayata geçmemesi gibi bir durumun ortaya çıkması halinde bağışlar, bağış sahiplerine iade edilecektir.

2. Kredi kartı ile bağış yapabiliyor muyuz?

“Mail order” ile kredi kartı üzerinden tek çekim bağış yapılabilir. (mail order formu)

3. Ayni bağış yapabiliyor muyuz?

Acil olarak genç martıların barınma ihtiyacını karşılamamız gerekmektedir ve bunun için maddi destek toplamamız gerekiyor. Bir pansiyon için gereken tüm standart tefrişat Milli Eğitim tarafından karşılanacaktır; ancak barınma alanı yapılandırıldıktan sonra ortam koşulları değerlendirilerek, martıların camiamıza yakışır koşullarda yaşamasını sağlamak için ayni destek sağlanma ihtimali söz konusudur.

4. Bağış kampanyasının herhangi bir alt limiti bulunuyor mu?

Bağış kampanyamızda herhangi bir alt limit bulunmamakla birlikte mümkün olan en yüksek miktarı kardeşlerimiz için toplamayı hedefliyoruz.

5. Kampanya süreli bir kampanya mıdır?

Projenin eğitim yılı başına yetişmesi hedeflendiği için bağış kampanyamızın kısa süre zarfında tamamlanması hedeflenmektedir. Bu gereklilik doğrultusunda kampanya 8 Eylül 2017 Cuma günü 17:00’da sona erecektir.

6. Bağışlarımız sonucunda ortaya çıkacak olan prefabrik yapı ile ilgili detaylı bilgi alabilir miyiz?

Yapılacak prefabrik yapı 150 kişilik kız 150 kişilik erkek kapasiteli yatakhane, yemekhane, etüd odaları, tuvalet, banyo ve ortak alanlarının yanı sıra tüm alt yapı ve çevre düzenlemesi ihtiyaçlarını içerecektir. Link üzerinden veya dernek/vakıf bilgi adreslerine mail atarak proje detayları hakkında bilgi alabilirsiniz.

7. Pansiyon binası tamamlandıktan sonra oluşturulan yapı ne olacak?

Bu bağış kampanyasıyla MEB’e hibe edilen prefabrik yapılar kullanım amacı tamamlandıktan sonra okulumuzdan alınarak, MEB’in farklı noktalardaki benzer ihtiyaçları için değerlendirilecektir.

8. Neden prefabrik yapı tercih ediliyor?

İlgili süreçlerde (bkz. Pansiyon Binamız ile İlgili Güncel Durum) binamızın yeniden inşa edilmesi kararlaştırıldıktan sonra MEB yatılı kardeşlerimizin barınma ihtiyaçları için alternatifler üzerine çalışmış ancak yatılı öğrenci sayımızın yüksekliğinden dolayı bir arada kalmalarına yönelik bir çözüm oluşturulamamıştır. Bu yüzden kardeşlerimizin en az beş altı farklı devlet yurdunda barınması gündeme gelmiştir. Öğrenci kardeşlerimiz ve velilerimizin bir arada ve okul sınırları içinde barınma tercihleri nedeniyle MEB’e bu yönde talepte bulunulmuş ve talep uygun görülmüştür. Böylece yatılı kardeşlerimiz okulumuzdan ayrılmadan bir arada kalabilecek ve yeni gelen yatılı kardeşlerimizle geleneğimiz kesintiye uğramaksızın devam edecektir.

9. Prefabrik yapı neden MEB kaynaklarıyla yapılmıyor?

Yukarıda belirtildiği üzere taleplerimiz MEB planlamalarıyla örtüşmediğinden finansmanı paydaşlarca karşılanmak şartıyla okul sınırları içerisinde bir prefabrik yapı oluşturulmasına izin verilmiştir.

Mail Order Formu

Lütfen alttaki linkten mail order formunun çıktısını alarak doldurup bize gönderebilirsiniz.

 

MAIL ORDER FORMU

Planlar

Planların daha büyük hallerini aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

Kızlar Yatakhanesi

Erkekler Yatakhanesi

Sosyal Tesis ve Yemekhane