62 yıllık tarihi bulunan Kadıköy Maarif Koleji/Kadıköy Anadolu Lisesi’nin 1999 dan bu yana süregelen Kültür ve Sanat Festivali KALfest, okul öğrencilerince gerçekleştirilen geleneksel bir etkinliktir.

KALfest, Türkiye’nin en büyük lise festivali olma niteliğine sahiptir.

Geçmiş yıllarda KALfest için tüm izinler alınmış ve etkinlikler her yıl sorunsuz olarak gerçekleştirilmiştir.

Bu yıl da öğrenciler, hafta boyunca sürecek olan kültür, sanat ve spor etkinliklerinin ardından gerçekleşecek MFÖ’nün de yer alacağı konser programını hazırlayarak Mart ayında izin için Okul Müdürlüğü’ne başvurmuşlardır. Okul Aile Birliği de bu süreçte gerekli noktalarda sorumluluk ve görev üstlenmeye hazır olduğunu Okul Müdürlüğü’ne bildirmiştir.

Okul Müdürlüğü’nün de uygun görmesiyle 14 Mart 2017 tarihinde dilekçe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne iletilmiştir. Ancak 17 Mart 2017 tarihinde “program içeriği ve Olağanüstü Hal” gerekçeleri ile KALfest’e izin verilmemiştir.

Bu tarihten itibaren gerek öğrenciler, gerek veliler ve Okul Aile Birliği, gerekse Kalid ve Kalev eksik bilgilendirme ve yanlış anlamalar olabileceği düşüncesiyle ilgili makamlarla görüşmelerini sürdürmektedir.

Camianın tüm paydaşları olarak KALfest’in geçmişte olduğu gibi sorunsuz bir şekilde yapılması için girişimlerimiz devam etmektedir. Amacımız festivalin layıkı ile yapılmasıdır.

Gelişmeler hakkında camiamızı ve tüm kamuoyunu bilgilendiriyor olacağız.

Bu süreçte konuya hassasiyetle yaklaşan herkese teşekkür ederiz.

29 Nisan 2017

Kadıköy Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği
Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı (KALEV)
Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği (KALİD)