Haberler

Pansiyon Binası ile İlgili Sık Sorulan Sorular

 

1. Bağışlarımız şartlı bağış mı olacak? Proje gerçekleşmez ise bağışlarımız ne olacak?

Bağışlar, şartlı bağış olarak alınacaktır ve genç martılarımızın geçici konaklama çözümü olarak yapılacak prefabrik yapının oluşturulması ve eksiklerinin giderilmesi için kullanılacaktır. Projenin hayata geçmemesi gibi bir durumun ortaya çıkması halinde bağışlar, bağış sahiplerine iade edilecektir.

2. Kredi kartı ile bağış yapabiliyor muyuz?

“Mail order” ile kredi kartı üzerinden tek çekim bağış yapılabilir. (mail order formu)

3. Ayni bağış yapabiliyor muyuz?

Acil olarak genç martıların barınma ihtiyacını karşılamamız gerekmektedir ve bunun için maddi destek toplamamız gerekiyor. Bir pansiyon için gereken tüm standart tefrişat Milli Eğitim tarafından karşılanacaktır; ancak barınma alanı yapılandırıldıktan sonra ortam koşulları değerlendirilerek, martıların camiamıza yakışır koşullarda yaşamasını sağlamak için ayni destek sağlanma ihtimali söz konusudur.

4. Bağış kampanyasının herhangi bir alt limiti bulunuyor mu?

Bağış kampanyamızda herhangi bir alt limit bulunmamakla birlikte mümkün olan en yüksek miktarı kardeşlerimiz için toplamayı hedefliyoruz.

5. Kampanya süreli bir kampanya mıdır?

Projenin eğitim yılı başına yetişmesi hedeflendiği için bağış kampanyamızın kısa süre zarfında tamamlanması hedeflenmektedir. Bu gereklilik doğrultusunda kampanya 8 Eylül 2017 Cuma günü 17:00’da sona erecektir.

6. Bağışlarımız sonucunda ortaya çıkacak olan prefabrik yapı ile ilgili detaylı bilgi alabilir miyiz?

Yapılacak prefabrik yapı 150 kişilik kız 150 kişilik erkek kapasiteli yatakhane, yemekhane, etüd odaları, tuvalet, banyo ve ortak alanlarının yanı sıra tüm alt yapı ve çevre düzenlemesi ihtiyaçlarını içerecektir. Link üzerinden veya dernek/vakıf bilgi adreslerine mail atarak proje detayları hakkında bilgi alabilirsiniz.

7. Pansiyon binası tamamlandıktan sonra oluşturulan yapı ne olacak?

Bu bağış kampanyasıyla MEB’e hibe edilen prefabrik yapılar kullanım amacı tamamlandıktan sonra okulumuzdan alınarak, MEB’in farklı noktalardaki benzer ihtiyaçları için değerlendirilecektir.

8. Neden prefabrik yapı tercih ediliyor?

İlgili süreçlerde (bkz. Pansiyon Binamız ile İlgili Güncel Durum) binamızın yeniden inşa edilmesi kararlaştırıldıktan sonra MEB yatılı kardeşlerimizin barınma ihtiyaçları için alternatifler üzerine çalışmış ancak yatılı öğrenci sayımızın yüksekliğinden dolayı bir arada kalmalarına yönelik bir çözüm oluşturulamamıştır. Bu yüzden kardeşlerimizin en az beş altı farklı devlet yurdunda barınması gündeme gelmiştir. Öğrenci kardeşlerimiz ve velilerimizin bir arada ve okul sınırları içinde barınma tercihleri nedeniyle MEB’e bu yönde talepte bulunulmuş ve talep uygun görülmüştür. Böylece yatılı kardeşlerimiz okulumuzdan ayrılmadan bir arada kalabilecek ve yeni gelen yatılı kardeşlerimizle geleneğimiz kesintiye uğramaksızın devam edecektir.

9. Prefabrik yapı neden MEB kaynaklarıyla yapılmıyor?

Yukarıda belirtildiği üzere taleplerimiz MEB planlamalarıyla örtüşmediğinden finansmanı paydaşlarca karşılanmak şartıyla okul sınırları içerisinde bir prefabrik yapı oluşturulmasına izin verilmiştir.