Kadıköy Anadolu Lisesi Liselerarası 1. Satranç Turnuvası sona erdi. İstanbul Liselerinin katılımıyla 17-18 Ocak 2009 tarihlerinde Kadıköy Anadolu Lisesi Spor Salonu’nda gerçekleştirilen turnuvaya toplam 39 takım, 158 sporcu katıldı. Turnuva 18 Ocak 2009 Pazar günü Kadıköy Anadolu Lisesi Kültür Merkezi’nde yapılan ödül töreni ile sona erdi. Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı sponsorluğunda gerçekleşen turnuvada Takım 1.liğini Özel Alman Lisesi, Takım 2.liğini Kadıköy Anadolu Lisesi ve Takım 3.lüğünü Özel Avusturya Lisesi  kazandılar. Dereceye giren takımlara madalya ve kupalarının yanı sıra hediye çekleri takdim edildi. 3+1 sisteminde oluşan takımlarda Masa Derecesi yapan sporcular da madalya ve hediye çekleriyle ödüllendirildiler. Ayrıca turnuvaya katılan tüm sporculara ve antrenörlerine katılım belgeleri verildi.

Ödül töreninde turnuva afişimizi hazırlayan okulumuz öğrencisi Batıbay Düven’e teşekkür sertifikası verilirken, bu yıl okulumuzdan emekli olan, kopmayan gönül bağıyla turnuvanın organizasyonunda  büyük emek sarf eden öğretmenimiz Emel Oğuz’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Takım 2.si olan okul takımımızda yer alan öğrencilerimiz Ateşcan Demircan, Nadin Gemrekoğlu, Berfu Dinçok ve Onur Arkış’ı,  ayrıca 1.Masa 2.si Berfu Dinçok, 2. Masa 1.si Nadin Gemrekoğlu, 2.Masa 2.si Barış Kumkumoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Gençlerin problemlere analitik yaklaşıp, strateji geliştirebilen, kendi ayakları üzerinde durabilen, karar alma becerisine sahip bireyler olarak yetişmelerine satranç aracılığı ile katkıda bulunmayı hedeflerken, satrancı sadece bir spor olmanın ötesinde, zihinsel gelişimi güçlendiren, kapsamlı bir eğitim ve akademik gelişim projesi olarak değerlendiriyoruz.

KALEV olarak Kadıköy Anadolu Lisesi’ndeki başarılı ve geniş satranç geçmişinden ve potansiyelinden de yararlanarak, 2008 – 2009 eğitim öğretim döneminde başlatılan satranç turnuvasının geleneksel olarak her yıl tekrarlanmasını ve okulda geçen yıl açtığımız satranç odasının daha etkin kullanımı, mezunları da satrançla ilgili faaliyetlerle okulda buluşturmayı planlıyoruz.